חדש

מדמים את העתיד- מגזין עיצוב 2009

לכתבה המלאה

מדמים את העתיד- מגזין עיצוב 2009

המודל התלת מימדי הממוחשב ככלי עזר תכנוני ועיצובי

השימוש בהדמיות תלת ממדיות ממוחשבות ככלי עזר בתהליך התכנון האדריכלי צובר תאוצה בשנים האחרונות, ובמיוחד בתחום עיצוב הפנים. בעוד שבאדריכלות עדיין ניתן להשתמש במודלים פיזיים ובסקיצות ידניות כאמצעים הממחישים גודל, צורה, מרחב, פתחים וחללים, באדריכלות הפנים קיימת בעיתיות בהמחשה של אלמנטים מרכזיים כמו צבעים, טקסטורות, גימורים ותאורה ולכך לא נמצא פתרון אידיאלי עד לתקופה האחרונה.

ההתקדמות הטכנולוגית בתקופתנו מאפשרת בנייה פשוטה ומהירה יחסית של חללים מורכבים. גמישות המודל הממוחשב מאפשרת שינוי מימדי חלל, עובי קירות, גובה תקרות, גודל פתחים, ולמעשה כל שינוי הנובע מהתקדמות תהליך התכנון מתורגם מיידית למודל התלת מימדי של המבנה.

המהפכה הגדולה שחולל השימוש במחשב באה לידי ביטוי בעיקר, כאמור, בתחום הגימורים. המחשב מאפשר להצמיד לכל אלמנט במודל התלת מימדי חומר, טקסטורה, גוון וברק על פי רצון המתכנן. צילום דיגיטלי פשוט של אריח, פיסת בד, טפט, לוח פרקט או כל אלמנט עיצובי אחר יכול להפוך תוך דקות לחומר ממוחשב, בעל צבע וטקסטורה, המשובץ למיקום המיועד לו במבנה. עם הזמן מצטברים חומרים רבים ונוצרות ספריות עשירות שיקלו על בחירת חומרים בפרויקטים עתידיים.

השימוש במודל הממוחשב מאפשר תהליכי “ניסוי ותהייה” בלתי מוגבלים כמעט, לגבי כל אלמנט במבנה. על המתכנן לבחור חומר שאת התאמתו לעיצוב הוא רוצה לבחון, להצמיד אותו לאובייקט המתאים במודל, לכוון מצלמה לזווית הרצויה ולרנדר (רינדור – פעולת מחשב במהלכה הוא מעבד ומחבר את כל הצורות והחומרים שהוזנו למודל לכדי תוצאה סופית הנקראת הדמיה – תמונה אמיתית ככל האפשר המדמה את המציאות העתידית המתוכננת). המתכנן, בעזרתו של המודליסט, יכול לשנות בכל רגע נתון צבע, חומר, ברק, גודל (במקרה של ריצוף – מימדי כל אריח), להוציא תמונה עם השינוי ולהשוות, וכך להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתו.
אופציה ייחודית נוספת המתאפשרת בעזרת המודל הממוחשב היא טיול אינטראקטיבי בתוך הבית. המתכנן יכול להוביל את המצלמה ובאמצעותה את הלקוחות בין חדרי הבית, להדגיש בפניהם את המבטים המעניינים שנוצרים, להבהיר להם את צורת התנהלות הבית, התנועה בו, המעבר בין חלל לחלל, הנוף הנשקף וחווית השהות בבית באופן כללי.
יתרון משמעותי של המודל הממוחשב, בעיקר עבור המתכנן, הוא גילוי מוקדם של טעויות תכנוניות ועיצוביות ובהמשך לכך גם צמצום האפשרות להפתעות בתוצאה הסופית. לעיתים במהלך העבודה על המודל התלת מימדי מתגלות בעיות שעלולות להשפיע על איכות התוצר הסופי – חלל לא נעים במימדיו, מהלכי מדרגות שחלקם התחתון פוגע בחדר, שילוב חומרים לא מוצלח – לא תמיד ניתן לזהות את הבעיות הללו ודומות להן בתכניות הדו מימדיות הסטנדרטיות. המודל מאפשר בחינה מדוקדקת של המבנה על כל חלקיו, זיהוי הבעיות ומתן פתרונות מיידיים ומניעת הצורך בהתמודדות עם בעיות בזמן הבנייה, כשלעיתים הגילוי מאוחר מדי ומצריך אלתורים שבדרך כלל מהווים פשרות.

השימוש במודל הממוחשב מקל מאוד על התקשורת בין המתכנן ובין הלקוחות. למתכנן קל בהרבה להסביר ולהדגים ללקוחותיו את הרעיונות התכנוניים, את בחירת החומרים ואת שילובם בפרויקט ע”י המחשתם בהדמיות. הלקוחות מקבלים מבט מוקדם על ביתם העתידי, נעשים מעורבים בבחירת החומרים ומעלים רעיונות משלהם, ומתרשמים באופן מיידי מהשתלבות הרעיונות הללו בתוך הפרויקט. כל מרכיב של הפרויקט שנבחר ע”י הלקוחות (ריצופים, אביזרים סניטריים, רהיטים, וילונות ועוד) מוזן לתוך המודל והתאמתו נבחנת – אם הוא מתאים ניתן לבצע הזמנה, ואם לא יש מספיק זמן כדי למצוא לו תחליף.
השימוש במודל התלת מימדי הממוחשב ובתוצריו כחלק אינטגראלי מתהליך התכנון מועיל לשני הצדדים- המתכנן יכול להסביר את רעיונותיו בצורה בהירה יותר, לצמצם למינימום את הטעויות התכנוניות וכתוצאה מכך להיות בטוח יותר בעבודתו, והלקוחות מקבלים תמונה מדויקת יותר על התוצר אותו יקבלו בסיום התהליך, יכולים להשפיע ולהתאים את התוצר לצרכיהם, ולא מופתעים בשום שלב של הבנייה. בסיכומו של דבר, שביעות הרצון של שני הצדדים עולה, וזוהי ערובה לשיתוף פעולה פורה ומוצלח.

לכתבה המלאה