חדש

קלאסיקה בשחור לבן – בשמת בר עקיבא, Trend

לכתבה המלאה
אדריכלים ומעצבי פנים -דורית סלע

קלאסיקה בשחור לבן – בשמת בר עקיבא, Trend

מאת: בשמת בר-עקיבא
אדריכלות : דורית סלע, אורן וייץ – דורית סלע אדריכלים

היקום בנוי מניגודים. אחרי כל בוקר מגיע לילה ולהפך, מול האדמה יש שמיים ולהפך, בכל טוב יש רע – וגם להפך. בעולם העיצוב השימוש בניגודים הוא בין כלי העבודה הבסיסיים המשמשים ליצור הרמוניה ושלמות. טקסטורות גסות מול עדינות, קווים ישרים מול מעוגלים, וצמד ההפכים המוביל: שילוב הצבעים שחור ולבן.

בבית הדו-משפחתי בראשון לציון, שתכננו ועיצבו דורית סלע ואורן וייץ ממשרד “דורית סלע אדריכלים”, הקונספט העיצובי היה לשמור על קו מודרני ונקי – ומה מתאים יותר למטרה הזאת מסקאלת הצבעים הקלאסית, ששימשה מעצבים מאז ומעולם, של שחור, לבן ומה שביניהם.

הבית בן שתי הקומות, שתוכנן עבור זוג ושתי בנותיהם הקטנות, מאופיין בקו עיצובי עכשווי. האלמנט האדריכלי המרכזי הוא פרופיל U מפלדה, שעוטף את המבנה מכל צדדיו ומאפשר יצירת פרגולה. כך נוצרת סביבה מקורה ביציאה מהסלון אל החצר האחורית של הבית, ובה מוקמה פינת ישיבה נעימה. פרופיל הפלדה מפריד בין שתי הקומות של הבית וחוצה שני חלונות ארוכים בחזיתות הצדדיות.

הקירות החיצוניים המלווים את הכניסה לבית חופו בפרופילי עץ. גם בשביל הגישה לבית שולבו לוחות דק עם אריחי בזלת שחורה. בין החצר הקדמית והאחורית מחברות פלטות של בזלת המונחות על מצע של חלוקי נחל. החצר האחורית מרוצפת כולה בדק עץ, ובריכת הגלישה מחופה בפסיפס לבן.

קומת הכניסה של הבית כוללת את האזורים הציבוריים. הצבעוניות ששולטת בעיצוב היא סקאלת הלבן-אפור-שחור. כאן באים לידי ביטוי ביתר שאת הניגודים המשלימים האלה. הריצוף, המשמש כרקע, הוא אפור, וכך גם פרופילי האלומיניום, הצלונים וריפוד הסלון. המדרגות והקירות לבנים, ובמטבח נמצא שילוב בין ארונות שחורים ואי ומשטח עבודה לבנים. גם האביזרים בקומה – הרהיטים, השטיחים, גופי התאורה והאלמנטים הדקורטיביים – מתאפיינים בגוונים האלה.

במרכז הבית, באזור המדרגות שמחברות בין קומת הכניסה לזו העליונה, תוכנן חלל כפול המואר על ידי סקיילייט שנפתח בתקרה. דרכו מוצפים חלל המדרגות ומסדרון קומת המגורים באור טבעי עשיר. בחלל הזה נתלו גופי תאורה דומיננטיים מהתקרה העליונה של המבנה והם מפיצים אור מעל פינת האוכל הממוקמת בצמוד למדרגות. עבור כל המעקות בבית, החיצוניים והפנימיים, נבחרה זכוכית “אקסטרה קליר”, ונעשה שימוש בכמה שפחות מחברים כדי לשמור על המראה הנקי ולא להעמיס באובייקטים מיותרים.

הקומה השנייה היא קומת המגורים ובה נמצאים חדרי השינה של בני המשפחה. יחידת ההורים כוללת, מלבד חדר שינה מפנק, גם חדר רחצה וחדר ארונות. הכניסות לשניהם נמצאות מול המיטה, וביניהן ממוקמת הטלוויזיה. החדר המרווח והמואר משקיף על החצר האחורית ועל הבריכה. הרצפה היא פרקט עץ מלא הממשיך את הריצוף במסדרון. השטיח הלבן והמצעים באותו צבע משלימים את הקו המודרני והמינימליסטי.

שני חדרי הרחצה בקומת המגורים עוצבו בסגנון דומה. הם רוצפו וחופו באריחי קרמיקה שחורים, שעל הרקע שלהם בולטים האביזרים הלבנים – אסלות, כיורים ואמבטיית פרי סטנדינג. בחדר הרחצה של הילדות נמתח חלון זכוכית חלבית מהרצפה עד התקרה והוא מעצים את הניגוד שבין השחור והלבן על ידי האור הבהיר והמסונן שהוא מכניס לחדר.

 

פורסם במגזין “TREND” , גליון 132, יולי-אוגוסט 2012

צילום: אורי אקרמן

לכתבה המלאה