חשיבות התאורה בעיצוב הבית

שיתוף

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

בחירת התאורה הנכונה – למען הגוף, הנפש והעיצוב

כמות האור אליה אנו נחשפים משפיעה על חיינו בצורה ניכרת – על המצב הבריאותי והנפשי שלנו. לפי מחקרים שבדקו את הקשר בין חשיפה לאור ובין גוף האדם התגלה כי כמות האור אליה הוא נחשף משפיעה על הפרשת ההורמונים בגופו. כמו כן, גילו המחקרים כי חוסר בתאורה מספקת עשוי לפגוע במצבו הנפשי של האדם. אם נשווה את רמות הדיכאון במדינות קרות בהן השמש כמעט ולא זורחת ובין מדינות חמות ורוויות שמש נגלה כי במדינות הקרות כי יש הרבה יותר אנשים שסובלים מדיכאון. הדיכאון עשוי להיגרם בעקבות מחסור בויטמין D, ויטמין שנוצר בעקבות חשיפה לשמש. ויטמין D תורם לבריאותנו , מחזק את המערכת החיסונית, מסייע במניעת סכרת ותורם למצב הרוח.

מעצבי הפנים מכירים בחשיבותה של התאורה כאמצעי ליצירת אווירה בחלל ואיכות חיים

בעלי מקצוע שעוסקים בתחום עיצוב פנים מודעים מאוד להשפעה של האור על המצב הבריאותי והפסיכולוגי של האדם וכן על עיצוב הבית ומתכננים את גופי התאורה ועוצמתם בהתאם לכמות השמש שמגיעה אל הבתים כאשר המטרה היא לאפשר לכמה שיותר תאורה טבעית למלא את חללי הבית.אור שמש טבעי הוא אחד המרכיבים ההופכים חלל מגורים לנעים לשהייה וכזה המשרה אווירה טובה. כמו כן, משתמשים מעצבי הפנים בגופי תאורה שמשפרים את מראהו הבית, מדגישים את יופיו ומעניקים תחושה טובה.

כל חלל והאור שלו – איך להתאים את התאורה לחללי הבית?

חשוב מאוד להתאים את גופי התאורה ועצמת התאורה לחדרי הבית, להלן הסבר קצר על האופן בו מומלץ להאיר את החללים:

סלון – לסלון תתאים תאורה חזקה שיוצרת אווירה נעימה ומאפשרת לבני הבית לשבת ולארח בני משפחה וחברים. הנורות המתאימות יהיו נורות הלוגן וליבון.


מטבח – למטבח נחוצה תאורה חזקה שמאפשרת לבני הבית לעסוק בבישול, אפייה וכו’. ניתן להתקין במטבח מנורת תקרה בעלת אור לבן ועוצמתי ולבחור בגופי תאורה שונים, כמו למשל: מנורות תלויות, צמודי תקרה ועוד. בנוסף, ניתן לבחור מנורות עמידה שימלאו את תפקיד התאורה המרכזית. על מנת לשפר את מראה החלל ניתן להתקין ספוטים או מנורות שקועות ולמקם אותם בארונות העליונים, מאחורי נישות ועוד, גופי התאורה הללו יקנו למטבח מראה מעוצב.


אמבטיה – הנורות הפופולאריות של חדרי האמבטיה הינן נורות לד ובעלי בתים רבים בוחרים בהן משום שהן כמעט ולא מתחממות, הן חסכוניות, מחזיקות מעמד למשך זמן רב וכן קיימות במגוון עיצובים כגון: ספוטים, נורות רגילות וכו’ ועובדות במתח נמוך כך שהן בטיחותיות. נוסף על נורות אלו ניתן להתקין נורות פלורסנט או נורות הלוגן. בנוגע לגופי התאורה ניתן ליהנות מבחירה נרחבת ולהתקין גופי תאורה תלויים, גופים צמודים, שקועי תקרה, צמודי תקרה ועוד. אם חדר האמבטיה קטן ניתן להתקין בו כמה גופי תאורה, שילוב כמה גופי תאורה ייצור אשליה של חלל גדול יותר.


חדר השינה של ההורים – לחדר השינה תתאים תאורה אינטימית ורכה בעלת גוון אור צהוב. מומלץ מאוד להתקין דימר (עמעם) שיאפשר שליטה בעוצמת האור. רצוי להתקין את התאורה במקום מרכזי כך שהיא תאיר את כל החדר ואם נוהגים לקרוא אפשר להוסיף מנורות קריאה ולמקם אותן לצד המיטה. נוסף על כך, יש להתקין גופי תאורה שיסייעו בביצוע פעולות שונות כגון איפור, הלבשה וכו’.


חדר השינה של הילדים – התאורה שנמצאת בחדר הילדים צריכה להיות ניתנת לשינוי כך שיהיה קל להחליף אותה כאשר הילדים יתבגרו. חשוב מאוד למקם שקעים ומתגים בטיחותיים, לבחור בגופי תאורה בטיחותיים ונורות שלא מתחממות ולהשתמש בתאורה חזקה שאינה יוצרת צללים – תאורה כזו תגרום לילד להרגיש בטוח.
כיצד למנוע סינוור, השתקפות וכיצד להוסיף יופי ואווירה לחללים?

באופן כללי, על התאורה להיות חזקה כך שהיא תגרום לבית להראות מרווח יותר אך חשוב להימנע מתאורה מסנוורת. על מנת למנוע סינוור, יש למקם את התאורה באופן בו היא לא תהיה ישירה וניתן לקבל את האור המתאים באמצעות תאורה שמכוונת אל הקיר או התקרה. כמו כן, יש להימנע מהתקנת תאורה מול הטלוויזיה משום שהיא תשתקף בה.

מיקום נכון של התאורה יהיה מאחורי או בצידי הטלוויזיה. נוסף על כך, מומלץ להוסיף גופי תאורה כדי להדגיש חלקים יפים בחלל – ניתן להשתמש בגופי תאורה על מנת להאיר פסל יפה, תמונה ייחודית ועוד. בנוסף, ניתן להתקין עמעמים שמאפשרים שליטה בכמות האור.

חוקי בחירת סוגי התאורה וגופי התאורה הינם רבים ביותר. כדי לבצע את הבחירות הנכונות וליהנות מתאורה איכותית שתורמת לבריאות, למצב הנפשי ולעיצוב החלל מומלץ להיעזר בשירותים של מעצבת פנים מקצועית ובעלת ניסיון.

תאורה

עוד במגזין

דורית סלע

תפקידם של האדריכל ומעצב הפנים

במאמר זה נסביר מדוע האדריכל ומעצב הפנים מהווים נדבך משמעותי לתהליך של בנייה ועיצוב בית או דירה חדשים האדריכל ומעצב הפנים הינן דמויות מפתח מרכזיות

דורית סלע - מעצבת

תכנון ועיצוב: יפה בשחור

בדירת טריפלקס שעיצבה עבור דיירים ששחור הוא הגון האהוב עליהם, הלכה אדריכלית הפנים דורית סלע עד הסוף עם אהבתם זו, כמו גם עם חיבתם לעולם

דורית סלע

שיחה עם אדריכלים: I can see clearly now

לכתבה המלאה:  מאת: שרית חביב, מעצבת ואדריכלית פנים אדריכלות: דורית סלע – אדריכלות ועיצוב פנים קבלן: יחיאל בן חמו – “בר ביצוע” שיחה עם האדריכלים

דורית סלע אדריכולות

שיחה עם אדריכלים: Circles

לכתבה המלאה: שיחה עם האדריכלים דורית סלע ואורן וייץ על עיגולים – השבירה הראשונה כמעט מעודם של קוויהם הישרים – בבית במשמר דוד, בו הלקוח