חדש

מהם המאפיינים של עיצוב פנים מודרני

אדריכלות וילות -דורית סלע

מהם המאפיינים של עיצוב פנים מודרני

מהו העיצוב המודרני? מתי הוא התפתח? מה היו הגורמים להתפתחותו?

שורשיו של העיצוב המודרני נעוצים בשנות ה – 30 של המאה ה – 20. סגנון עיצוב זה התפתח בעקבות המהפכה התעשייתית במהלכה חלו שינויים מרחיקי לכת בתחום הכלכלי, הטכנולוגי, האקולוגי, החברתי ועוד.

הסגנון התפתח מאוד בעקבות בית הספר המצליח “באוהאוס” לעיצוב ואדריכלות. בית הספר פעל בשנים 1919 – 1933 והיה ממוקם בברלין, דסאו וויימאר. בשנות ה – 80 היה סגנון העיצוב המודרני פופולארי מאוד בארץ, כאשר חלק מהצלחתו נובעת מיתרונותיו הכלכליים ומהתפיסה החברתית עליה התבסס – הצורך למצוא דיור לאוכלוסייה. הסגנון פופולארי מאוד גם בימינו ובעלי בתים רבים בוחרים בו כדי לעצב את ביתם או משרדם הפרטי.

מאפייני הסגנון המודרני – חומרים, גוונים ותאורה

העיצוב המודרני, לרבות עיצוב הפנים המודרני, מתאפיין בפרופורציות ואיזון בין נפח וצורה, אסתטיקה, ניקיון ופשטות. החלל המודרני מעוצב באופן נקי מקישוטים ומתבסס על צורות גיאומטריות וקווים ישרים כאשר החומרים הבולטים הינם: זכוכית, עץ, שיש, בטון ומתכת בצורתם הטבעית. המרקמים וההדפסים הבולטים הינם: פסים, דפוסים מעודנים, צורות של בעלי חיים ועוד.

עיצוב פנים מודרני מתאים מאוד לחללים פתוחים וכולל שימוש בריהוט מרחף, מעקות זכוכית, פתרונות אחסון חכמים שמסייעים לבני הבית לשמור על מראה נקי וכו’.  חשוב לציין כי יש להקפיד ליצור התאמה בין גודל הריהוט וגודל החלל.

הגוונים האפשריים של עיצוב הפנים המודרני יכולים להיות: שמנת, שחור, אפור, צהוב, אדום, ירוק בהיר, דובדבן, כסף, פנינה ועוד, כאשר ניתן לעשות שימוש בגוונים מנוגדים ליצירת ניגודיות מעניינת. כמו כן, כולל העיצוב המודרני שימוש בצבעים מבריקים. מומלץ להתמקד במעט גוונים ולשבור אותם באמצעות צבע באזורים שונים.

העיצוב המודרני שם דגש רב על תאורה – על גוון האור ועל גופי התאורה. חלונות הבית המודרני יהיו ברוב המקרים חלונות זוגיים רחבים שיאפשרו כניסה של אור, החלונות ימוסגרו עם אלומיניום. התאורה של עיצוב הפנים המודרני תהיה בעלת אור בהיר ביותר, כמעט שקוף כאשר גופי התאורה יכללו: זרקורים, נורות קטנות מפוזרות בחלל, מנורות קיר, עמעמים, גופי תאורה רצפתיים, גופי תאורה שולחניים, גופי תאורה שקועים, מנורות שיורדות מהתקרה, עמודי תאורה ועוד.

מאפיין נוסף של עיצוב הפנים המודרני – פרקטיות

הבית מתוכנן כראוי ומקל על ההתנהלות היום יומית

אחד המאפיינים הבולטים הנוספים של עיצוב בתים ודירות מודרניים הוא יצירת חללים פרקטיים שמסייעים לבני הבית לבצע את פעולותיהם בצורה נוחה ויעילה. כדי להגביר את היעילות העיצוב המודרני עושה שימוש ברהיטים חכמים כמו למשל: שולחן לסלון שניתן להפוך לשולחן אכילה, מיטות שניתן להפוך לספות, תריסים חשמליים, אלמנטים נסתרים ונשלפים ועוד. אנשים רבים שמעוניינים לעצב את ביתם בסגנון מודרני ופרקטי פונים אל מעצבת פנים במטרה להתאים את העיצוב המודרני לצרכיהם האישיים.

אומרים שהעיצוב המודרני מנוכר.. זה נכון?

חלק מהאנשים טוענים שהעיצוב המודרני יוצר מראה קר ולא נעים אך הדבר לא חייב להיות כך וניתן בהחלט ל”חמם” את החלל באמצעות שימוש בעץ, אבן, טקסטיל שיוצר מראה מזמין, אלמנטים עגולים ורכים וגוונים חמים, בחדר האמבטיה למשל, מומלץ לשלב בין חיפויי קירות בגוונים של אבן טבעית וחיפוי אחר שניחן בנוכחות חזקה ומוגדרת.

למרות ההתמקדות בסגנון מינימליסטי ונקי חשוב לזכור שהבית אינו מוזיאון ועליו לצור תחושה נעימה, לכן מומלץ להשתמש בחומרים ואלמנטים שונים שיהפכו אותו לחמים יותר. באמצעות מגע נכון, מבט מלא על המרחבים והתאמה לצרכים של בני הבית ניתן ליהנות מבית מודרני, חמים ומזמין.